חמאה- עדכון.

אם תנובה וטרה במהלך עיסקי כלכלי בוחרת למכור את החמאה לחוץ לארץ אז ברור שנדרש להקטין את המכסים ליבוא חמאה וגבינות עתירות שומן ושמנת.

וזה הזמן של מחלבת גד, *וצוריאל ומושב עזריה ועוד מחלבות להכנס לשוק כמשפיעים יותר, יש חוסר של חמאה בשוק וחמאה היא מוצר "לחם" כמו שאומרים, אם גד תייצר חמאה בעת הזאת, תוכל גד לשכנע את המכולות ואת המרכולים הגדולים "לדחוף" יותר קדימה את תוצרתם על המדפים, מהלך כזה יכול להתקבל עם הרבה אהדה מהעם אם אנשי השיווק יסבירו ללקוחות שתנובה היא של הסינים ולכן אין לסינים כל אחריות לעם בישראל.

הסינים קנו את תנובה כדי להרוויח כסף.

ומכירת החמאה במאה אחוז ליצוא מעידה על כיוונים … על התכנות של המשך הגדלת יצוא מתנובה לארצות הנכר כמוכנות לשלם יותר כסף בעבור הסחורה מארץ זבת החלב והדבש…

שיווק ברוח כזו של מחלבות קטנות שהם משלנו, יכול להגדיל את נתח השוק של חברות אלה.

וחשוב מאוד שהמדינה תחדל מלפרגן חסמי יבוא בתחום החלב לחברות תנובה שטראוס וטרה.

צריך לבדוק אם המדינה עדיין דורשת מהרפתנים והדירניקים להקצות לתנובה חלק מתפוקת החלב של הכבשים והפרות בישראל. ואם כך, יש לפתוח את השוק זה, שכל רפתן ודירניק יהיה מורשה למכור כמה שהוא רוצה למי שהוא רוצה.

יש מצב שבפתיחת שוק כזאת יהיו הרבה חבר'ה צעירים שיכנסו לשוק… יעשו "סטארטאפים" בתחום זה.. המדינה גם יכולה לעזור למשוחררי צבא שיבחרו להקים מחלבות קטנות.

*אגב, עפרה שטראוס שמכירה את משק החלב יותר ממני אמרה שיש התכנות שבעלים שאינם ישראלים ימשכו לכיוונים אלה והיא צדקה אני לא הסכמתי עם הערכתה בעת שהיא העריכה שכך יהיה.

*כשכתבתי את הדבר, לא ידעתי שגם טרה מייצרת חמאה וגם היא הפנתה את כל מכירות החמאה לחוץ לארץ.

חברת טרה היא חברה בבעלות החברה למשקאות המרכזית למשקאות קלים. זכיינית של קוקה קולה, טובורג קרלברג וגם שולטת על משק צוריאל.

אפשר לחשוב על הדבר בשני דרכים:

שאין קשר בין לאום לביזנס במקרה זה.

השנית היא שברור לכולנו שטייקון נחשב גם משקיע זר שאין לו זיקה לאומית לעם בו הוא מייצר תוצרתו.

פועל יוצא מכך אם השתחררנו מקנו כחול לבן, אז אפשר לפתוח את השוק ליבוא ללא מכס.

אני טוענת שיבוא חמאה 82 אחוז שומן שמחירה 15 שקל למאתיים גרם יהיה יותר זול מחמאה מקומית 81 אחוז שומן.

(החברה מאזור רוסיא מצליחה להפיק יותר אחוזי זבת חלב מתנובה).

חבל שבמכירה מסוג זה, שר הכלכלה לא עושה כמה "רגולציות".

התגובה של שר הכלכלה צריכה להיות הקטנת מכסים לשנה תחילה, ואחר כך לעשות הערכת מצב נוספת.

אם אתה מתיר יצוא חמאה חופשי על הבר שאומרים, אז תתיר יבוא חופשי על הבר כמו שאומרים.

אני מסייגת את דברי, שיכול להיות ששר הכלכלה כבר עשה זאת ואני לא יודעת יען כי אני נמנעת מלראות טלויזיא ואני לא קוראת אצל מוזס, שוקן ואדלסון.

בשורה התחתונה, אין חמאה בשוק.

עד שיהיה חמאה בשוק,

למדתי בשעורי כלכלת בית במקווה לעשות חמאה בייתית משמנת מתוקה, או שמנת לבישול. לשים שמנת במערבל וקורט מלח.. מעט מעט מעט.. כמה גרגירים… ולערבל עד שיתקשה ולשים במקרר בקרור גבוה.

אימי היא צרכנית חזקה של חמאה,  אימי מרוצה.

זה לא אותו אחוז שומן, חמאה היא בערך 80 אחוז ושמנת 38 אחוז, אך השומן מורגש על השפתיים, מאוד טעים וקל למריחה.

אפשר להרתיח את השמנת ולשים בקערה עם בד דק ולתת לשומן לעלות למעלה ובהרמת הבד אפשר להפיק שומן חלב עם אחוז גבוה יותר ואז לערבל ויהיה מאוד מאוד קרוב לחמאה 80 אחוז שומן, לנוכח אישורה של אימי אני לא מוצאת סיבה לעשות זאת.

.